zapowiedzi aktualna szkoła kontakt

Galeria Miejska 07.01-31.01.2020
CERAMICZNE DIALOGI
Nowy Wiśnicz 2019

Od 2001 roku w pracowniach Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu odbywają się cykliczne ogólnopolskie plenery
adresowane do nauczycieli rzeźby i ceramiki ze szkół plastycznych "Ceramiczne Dialogi".
Plenery te są organizowaneprzez Centrum Edukacji Artstycznej w Warszawie oraz wiśnicki Plastyk. W XIII edycji uczestniczyło szesnastu artystów z różnych regionów Polski:

1. Będkowska-Salbert Beata Pałac Młodzieży Katowice
2. Brzuzan Krzysztof emerytowany nauczyciel ZSP Rzeszów
3. Hass-Brzuzan Anna ZSP Rzeszów
4. Hyży Wojciech PLSP Nowy Wiśnicz
5. Kaczmarczyk Urszula ZSAP Tarnowskie Góry
6. Karecka Agnieszka PLSP Nowy Wiśnicz
7. Kobiela Paulina studentka konserwacji ceramiki ASP Wrocław
8. Kopańczyk Henryk PLSP Nowy Wiśnicz
9. Kurdziel-Kasprzyk Danuta LSP Zabrze
10. Nitendel Sławomir PLSP Nowy Wiśnicz
11. Rekieć Mirosław PLPS Nowy Wiśnicz
12. Studziżba Barbara Pałac Młodzieży Katowice
13. Andrzej Strach PLSP Nowy Wiśnicz
14. Szpak Jacek ZSP Radom
15. Tohl Monika ZSP Rzeszów
16. Wąsacz Michał ZPSP Kraków


Od ubiegłego roku wystawienniczego z inicjatywy rzeszowskiego BWA powstała w na szej placówce Galeria Jednego Obrazu ze Zbiorów BWA. Co mieśiąc będzie w niej prezentowana jedna praca z kolekcji BWA.
Kolejnym dziełem które można było oglądać w wyniku tej inicjatywy był obraz "Szklana góra" autorstwa Zygmunta Czyża (1940-2003)21.11-22.12.2019 r.

Dni Kultury ChrześcijańskiejOto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: "Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?"
Jezus mu odpowiedział: "Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?"
On rzekł: "Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego".
Jezus rzekł do niego: "Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył".
Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: "A kto jest moim bliźnim?"
Jezus nawiązując do tego, rzekł: "Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał. Któryż z tych trzech okazał się według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?"
On odpowiedział: "Ten, który mu okazał miłosierdzie".
Jezus mu rzekł: "Idź, i ty czyń podobnie". (Łk 10, 25-37)

"[...]sztuka pozbawiona swych korzeni metafizycznych i duchowych, zawiśnie w próżni i powoli zacznie obumierać.[...]"
Jerzy Nowosielski


"[...] Moje ja nie ma żadnego znaczenia, ponieważ talent, który został mi dany, został mi dany z góry [...]."
Andriej Tarkowski


Istotnym elementem obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej jest odbywająca się co roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie wystawa prac artystów Podkarpacia. Tegoroczna, zatytułowana Sacrum w sztuce współczesnej, ukazuje różnorodną interpretację tematyki związanej z szeroko rozumianą kulturą chrześcijańską. Widoczne są tu zarówno bezpośrednie odniesienia do tradycyjnej ikonografii chrześcijańskiej (J. Szymański Ikona) jak i twórcza jej interpretacja (A. Rułka Wieczerza w Emaus). Nie brakuje nawiązań do sztuki ludowej, która zawsze była ściśle związana z tematyką religijną (L. Kuchniak Biały świątek, S. Kucia Ukrzyżowanie). Najciekawsze jednak wydają się być te dzieła, w których motyw sakralny staje się punktem wyjścia do filozoficznych rozważań, wymykając się jednoznacznej interpretacji (S. Białogłowicz Pomiędzy milczeniem). W wielu przypadkach tematyka religijna jest pretekstem do eksperymentów formalnych, kreujących nową rzeczywistość lub zmierzających ku abstrakcji (M. Drozd - Witek Antaby, J. Ataman Całun, P. Białogłowicz Oczekiwanie II ).

Poszukiwanie plastycznych środków wyrazu, by oddać to, co niewyrażalne, zmusza artystów do konfrontacji z Tajemnicą, wobec której każdy język wydaje się być nieudolny. Tajemnica ta jest jednak od wieków dla wielu artystów tak pociągająca, że nie pozwala im pozostać obojętnym. Zmusza, by drążąc ją, zbliżać się ku granicy tego i drugiego świata.

Iwona Głuchowicz

Tegorocznym Dniom Kultury Chrześcijańskiej w Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego patronuje postać miłosiernego Samarytanina. Historia bohatera ewangelicznej przypowieści, który stał się synonimem pełnej humanizmu postawy miłości bliźniego, niezważającej na różnice pochodzenia i wyznania, została hasłem przewodnim konkursu dla uczniów średnich szkół plastycznych. Wyróżnione przez jury prace reprezentują szeroki wachlarz technik artystycznych oraz dużą różnorodność interpretacji konkursowego tematu – od bezpośredniej ilustracji tekstu biblijnego po próby poszukiwania jego istoty – ponadczasowego przesłania Ewangelii. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że z prac nadesłanych na konkurs bije duża wrażliwość młodych ludzi na problem cierpienia i obojętności wobec tych, którzy są mu poddawani. W ich interpretacji postawa samarytańska to nie spektakularny gest, ale samo dostrzeżenie potrzebującego, obecność, towarzyszenie mu w jego trudnej codzienności. Otwarte serce i dłonie gotowe do pomocy tym, którzy są najbliżej nas, to podstawowy obowiązek miłosierdzia.


11.09-9.11.2019
Andrzej Korzec
MALARSTWO
30-lat pracy twórczej


Andrzej Korzec urodził się w Żarach 1959 roku. Studiował malarstwo w pracowni Jana Szancenbacha w ASP w Krakowie
Dyplom uzyskałw 1989 roku.
Obecnie uczy rysunku i malarstwa w Zeaspole Szkół Plastycznych w Rzeszowie.
2.09-30.10.2019
Plastyk TO MY
Wystawa zbiorowa absolwentów rzeszowskiego plastyka.

Na wystawie można było zobaczyć prace następujących absolwentów: Kamili bednarskiej Gabrieli Cichowskiej Klaudyny Hady Karoliny Koch Katarzynay KrauzMichała Kuliga Anny Lewanowicz- Domino Michała Lipińskiego Agnieszki Pasek Kamili Samagalskiej Grzegorza Siembidy Kamila Skrzypca Nikodema Szpunara Moniki Tohl Jakuba Tomczaka Ewy Wróbel.
Co było zaskakuje w tej prezentacji to szerokie spektrum działalności plastycznej wystawiających absolwentów. Mieliśmy tu bowiem obok klasycznych dziedzin sztuki jak malarstwo czy rzeźba, prace z zakresu architektury krajobrazu, ilustracje książkowe czy rzadko goszczący w galeriach sztuki tatuaż.Od tego roku wystawienniczego z inicjatywy rzeszowskiego BWA powstała w naszej placówce Galeria Jednego Obrazu ze Zbiorów BWA. Co mieśiąc bezie w niej prezentowana jedna praca z kolekcji BWA.
Pierwszym dziełem który można był oglądać w wyniku tej inicjatywy jest obraz Macieżyństwo z roku 1974 autorstwa niedawno zmarłej artystki, wieloletniego nauczyciela Liceum Plastycznego w Rzeszowie Janiny Ożóg- Czarnowskiej.Na piętrze galerii można oglądać wystawę zatytułowana Z archiwum Zsp- rysunek studyjny. W jej ramach można obejrzeć 33 rysunki różnych autorów z archiwum szkoły. wystawa jak i wystawa Plastyk To My są prezentacjami zorganizowanymi w ramach Jubileuszu 75-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Otwarcie wystaw było połączone z uroczystym rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020